Září 2012

A jak ty malé děti jsou dospělé, že?

3. září 2012 v 14:14 | blog-nomad |  Téma týdne
Tohle téma se docela hodí, k tomuto týdnu. Myslím to tak, že začíná škola a děti přecházejí o ročník víš, Blíž se tak přibližují "k dospělosti", nebo si to alespoň myslí. Já jsem se například vždycky těšila, až budu v těch vyšších ročnících, a myslela jsem si, že "delfínci" v mateřské školce, nebo třeba deváťáci na základce se musí cítit strašně dospěle. Že hrdě nosí svůj věk a říkají všem jak jsou skoro-dospělí. Jenže teď vím, že to tak není. Ano, být v nejvyšším ročníku má jednu výhodu - a to tu, že nemáte nahnáno ze starších žáků, ale to už asi tři roky nepociťuji. Když jsem byla malá, těšila jsem se, že se mně bude každý "bát", ale je tu jen pár výjimek, ostatní z vás nemají respekt. Nevím, jestli se to změnilo, a nebo jestli jsme všichni byli takoví, ale připadá mi, že menší děti nemají respekt opravdu z ničeho. Po druhé třídě totiž opadá taková ta roztomilost a nevinnost, a malí třeťáčci už si k učitelům dovolí to, co já bych si nedovolila ani ke kámošům. Vím jistě, že Na prvním stupni jsme se před "velkými" dětmi pomalu schovávali a nechtěli si to s nima rozházet. Teď, jakoby se ta klasická školní "výchova malých" obrátila. Nevím, nevím třeba je to "obgenerační teorií" -totiž, polopaticky- Jednu školní generaci jsou velké děti na ty malé sprosté a zlé, a proto ti malí držej hubu a krok. Ti malí až vyrostou, tak jsou na malé děti hodné, protože nechtějí aby prožívali to co Oni, v jejich věku. No a zase - ty malé děti nezažili určitou dávku šikany, takže si tu svoji drzost přenesou až do větších ročníků, kde si získávají respekt u těch nejmenších. (Taky jste se do toho zamotali tak jako já? :D) A nebo - což je horší - svět stárne a produkuje čím dál hloupější, drzejší a sprostější děti.

Ono s tím starnutím to nemusí platit jen o škole. Taky jisté "mimoškolní aktivity" se změili. Nesčetněkrát potkávám děti, a skutečně malé děti s cigárem v puse. Děda mi vyprávěl, že ve druhé třídě na záchodech taky zkoušeli s klukama kouřit, protože jistý Pepík donesl tátovy cigarety do školy. Ale teď je to jiné. Už to není tak nevinné. Teď si sedne parta devítiletejch kluků na lavičku do parku a ještě vás div nepošlou někam, když se jich zeptáte, jestli nemyslí, že jsou na to moc mladí. A když potkáte pár uhihňanejch jedenáctiletejch slečinek, který by měli řešit odstíny očních stínů a místo toho z nich táhne marijánka, tak je to...smutné. Je to jenom pokus o dospěost, nebo dospíváme příliš brzy a projevuje se to takhle? Třeba je svět už příliš komplikovaný na to, aby v něm pochodili malé děti. Vždyť i do mně od raného dětství hustili jaká střední škola, jaká práce, peníze a vůbec. Možná chce svět a společnost,aby jsme dospěli co nejdříve a holt malé děti si to asi vyložili jinak.


Vlastně se v tomhle světě za svůj nízký věk stydím a když si s někým zkušenějším mám povídat, sice toho mám tolik co říct, ale radši mlčím. Protože člověk si řekne, no jo, když ty máš názory od rodičů, nebo od učitelů, ty vlastně o světě nic nevíš. Vlastně se dost lidí v tomhle mýlí, já nepřebírám názory, utvářím si vlastní. A rozhodně nemám názory jako učitelé - protože ty nás krmí něčím, co jim do úst vkládají osnovy. Ale, když mi někdo řekne, že jsem moc malá na to, abych pochopila svět, je to taková facka, že si to snažím vykompenzovat dospělím chováním(které mi většinou nejde). Možná se ty malé děti snaží dělat to samé, ale to není rozhodně omluva pro jejich chování. Protože já (i když starší než oni) cítit marihuanou rozhodně nejsem.
...I don't deserve to have you...My smile was taken long ago/if I can change, hope I never know...


Tahle písnička mě momentálně chytla za srdce...