To, co snad nikdo nemá příliš v lásce...

13. prosince 2011 v 20:57 | blog-nomad |  Téma týdne
Tématem tohoto týdne je pravopis. Hned jak jsem sjela myší dolů, abych zjistila, nad čím se zas projednou zamyslím řekla jsem si "no jako kdyby toho ve škole nebylo dost". A je to pravda. Škola je v téhle době obzvlášť zákeřná a hlavně čeština a i náš "oblíbený" pravopis mi dělá z celkové průměru katastroficky velké číslo, které se bojím zveřejnit. Ona čeština celkově je pro mě nepochopitelným předmětem, nad kterým sedím klidně půl hodiny a nechápu o co tam jde. A za těch pár let poviného studia jsem už pochopila, že komentovat látku slovy " a k čemu mi to vlastně bude..." mi opravdu nepomůže. Rozhodla jsem se jednat. Chtě nechtě jsem se ráno hlásila u tety Ivy - zřejmě nadpozemské bytosti, která měla v devítce samé jedničky, aby mě pravopis doučila. Chudák i ona na de mnou po třech dnech plných vysvětlování zlomila hůl, a to je to člověk až nepřirozeně trpělivý. Já jsem pořád nedokázala pochopit, proč se zrovna tady píše měkké a tady tvrdé i/y, nedokázala jsem pochopit shodu přísudku s podmětem, nedokázala se naučit vyjmenovaná slova a souhlásky bě, pě, mě pro mě byli a zřejmě navždy budou neřešitelným problémem. Já si ale vždycky myslela, že jsem spíše humanitně nadaná, alespoň tak mi to vtloukali do hlavy rodiče, ovšem spíš jako útěchu pro propadání z matematiky. A teď, když propadám ze všeho jsem v háji. Je mi líto, že to musím přiznat, totiž vždycky jsem nenáviděla matiku a předměty, které jsou s nimi spojeny. Ale teď, když Čeština je víc o pravopise než o naučení se abecedy a čtení - což i vždycky šlo nejlíp, je pro mě už lepší matematika. I ty vzorečky z fyziky nakonec dávají po dlouhém češtinském diktátě jakýsi rozum.

....Následující odstavec nesouvisí tak úplně k tématu a je určen pouze pro ty, kteří si chtějí zamotat hlavu...

No... jen tak pro zajímavost jsem bádala, a vybádala, že problém s pravopisem má každý druhý žák. Ta druhá půlka to nepřizná. Pod jedním pravopisným testem na nejmenované stránce jsem si přečetla dlouhou diskuzi na téma pravopis. Strhla se hádka mezi žáky. Podle toho, co jsem četla bych je rozdělila do čtyř skupin. Za a) skupina dětí, kterým pravopis jde automaticky a nemusí nad tím přemýšlet a mají dobré známky, za b) skupina dětí, které si každý den napíší diktát, učí se až do setmění, píší pořád nějaká cvičení a jsou tak vytrénovaní, že mají dobré známky ( těch bylo - musím říct- opravdu málo), za c) skupina dětí, které se učí, jak největší šprti světa, ale pořád jim to neleze do hlavy ( tak do této skupiny bych se s nadšením přidala i já) a za d) Děti, který na to z vysoka kašlou a je jim to jedno. A teď o tom jak hádka, alias diskuze probíhala: Skupina A urážela skupinu C, skupina B si hrála na skupinu A a ve všem s ní souhlasila aby nevypadala tupě, skupina A odhalila, že skupina B si na Enistainy jen hraje a tak se strhla hádka mezi skupinou A a B. B se přidalo ke skupině C a ze skupiny A se rázem stali "namyšlení šprti" . A skupina D se radši vůbec nevyjadřovala, protože maj na práci rozumnější věci, než hádat se pod testem z pravopisu na nějakým češtinářským portálu. Opravdu chytří lidé.

Na závěr bych řekla ještě pár slov... Co já vím, třeba až budu já posílat děti do školy, pravopis už se nebude vyučovat. Možná mezitím čeština úplně zanikne a my budeme řešit úplně něco jiného. Je však pravda, že je pravopis potřebný - tedy alespoň teď. Vždyť je všude. V knihách, v novinách a dokonce i na blogu vypadají některé chyby opravdu blbě...Každopádně, chtěla jsem vám popřát, jestli tedy není pravopis váš nejsilnější obor, hodně štěstí. :) Přijměte tímto i omluvu za pravopisné chyby...

XXX Váš Blog-nomad

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elisqa Elisqa | Web | 13. prosince 2011 v 21:09 | Reagovat

moc hezký:)

2 Ve-ru Ve-ru | Web | 13. prosince 2011 v 21:14 | Reagovat

Ještě že jsem si přečetla i ten odstavec ,,mimo téma" protože ty skupiny byly nejlepší. ,, A skupina D se radši vůbec nevyjadřovala, protože maj na práci rozumnější věci, než hádat se pod testem z pravopisu na nějakým češtinářským portálu. Opravdu chytří lidé." tak to chodí všude :D

3 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 13. prosince 2011 v 21:18 | Reagovat

Pěkný článek, zvlášť hádka žáků mě pobavila :D
Jéžiš, to snad ani neříkej, že by čeština zhynula! To se nesmí stát, to bych byla smutná - a světu by bylo smutno bez jejího zvuku. Naštěstí tahle katastrofa nehrozí.
Sice se trochu motáš v interpunkci, ale nemyslím, že bys vedla s pravopisem nějaký krvavý boj :)

4 K. K. | 13. prosince 2011 v 21:32 | Reagovat

ahoj, můžu tě poprosit o ozdobu ? Zabere to jen pár vteřin a moc mi to pomůže...
http://vanocni.datart.cz/kristyna-n--si-preje-smartphone-nokia/
Děkuju moc, a sorry za reklamu... :)

5 Arvari Arvari | E-mail | Web | 13. prosince 2011 v 21:53 | Reagovat

Já mám teda tu kliku, že mám pro pravopis přirozenej cit (a, přiznejme si to, hodně načteno, ono to taky dá) a většinu času si nemusím vážně vůbec nic zdůvodňovat. Občas se trochu rvu s interpunkcí, ale spíš v těch 'zákeřnějších' případech než v základech.
A ona to někdy není ani tak klika, jako spíš prokletí, jelikož to pak skoro i bolí, když vidím vážně velkou hrubajznu. Je to složitý.
A i když bych řekla, že se to dá naučit, když člověk chce, když si vzpomenu na sebe a vzorečky z fyziky, no... :-D
Ale to nic nemění na tom, že JSOU lidi, co by se to naučit mohli, nebo by jim třeba jen stačilo zamyslet se dřív, než to napíšou, ale jsou moc líný...

6 Zoey Zoey | Web | 14. prosince 2011 v 16:42 | Reagovat

No jo, ty nidy svým názorem nezklameš... ;-)

7 666 666 | Web | 14. prosince 2011 v 20:07 | Reagovat

Moc hezký text. A dobrý názor A taky si tě tedy přidám do oblíbených odkazů :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
...I don't deserve to have you...My smile was taken long ago/if I can change, hope I never know...


Tahle písnička mě momentálně chytla za srdce...